arama

  Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer

  Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur, Nasıl Geçer

   

  Bebekler neden hıçkırırlar? Yenidoğan bebeklerde hıçkırık neden olur? Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer? Merak ettiğin her şey tüm detaylarıyla yazımızda!

  Bebekler neden hıçkırır?
  Öncelikle bebeklerde hıçkırık neden olur, sorusunun tanımını fiziksel olarak yapalım. Hıçkırık, karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasının kasılması ile oluşur. Bu kasılma sonucunda da ses telleri birbirine yaklaştığı için hıçkırık sesi çıkar. Küçük bebeklerde hıçkırık sık rastlanan bir durumdur.

  Bebekleri neden hıçkırık tutar?
  Beslenme sonrası midenin dolması,
  Gazın iyi çıkarılmaması,
  Hava yutulması,
  Ani sıcaklık değişikliği,
  Heyecanlanma gibi durumlar bebeklerde hıçkırığa yol açabilir.
  Aslında bir başka deyişle hıçkırık, bebeğin hızlı büyümesinin bir göstergesi. Çünkü bebeklerde hıçkırık nedeni olarak midenin hızlı büyümesi ve hıçkırığa yol açan siniri uyarmasından da bahsedilir. Halk arasında bebek hıçkırması için söylenen “içi genişliyor” tanımının bu sebeple bir bakıma doğru olduğunu söyleyebiliriz.

  Neden olur, ne iyi gelir: Bebeklerde Gaz Sancısı

  Yenidoğan bebeklerde hıçkırık neden olur?
  Yenidoğan bebeklerde hıçkırığın belli bir sebebi yok. Bu, bebeğin bir tür refleksi diyebiliriz. Ancak bebeğinin yeterince doyması ve sindirmeye başlamış olması tetikleyici olabilir. Bebeğin kıkırdadığında da hıçkırabilir.

  Bebeklerde hıçkırık aynı zamanda bebeğin kalp ve akciğer gelişimine işaret eder. Özellikle anne karnında hıçkıran bebekler, doğumdan sonraki ilk aylarda daha çok hıçkırabilirler.

  Bunları öğren: Yenidoğan Sağlığı: 11 Soru 11 Cevap!

  Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer?
  Sanıldığının aksine bebek hıçkırığı, yetişkinlerdeki gibi rahatsız edici değildir. Ancak ister istemez bu durum anneye rahatsız edici gelebiliyor. Peki, bebek hıçkırığı nasıl geçer?

  Bebeklerde hıçkırık tutmasına en iyi gelen şey, emzirmektir. Özellikle bebeğin için en uygun olan doğru emzirme pozisyonunu seçmeye dikkat et.
  Sürekli hıçkırık problemi yaşıyorsa bebeğine biberonla su verebilirsin. Bu, hıçkırığın geçmesine yardımcı olur.
  Bazen bebekler hıçkırık nedeniyle uykuya geçemezler. Böyle zamanlarda bebeğin yutkunmasını sağlamak diyafram kasının ani spazmını geçirir.
  Uzun süreli hıçkırıklar için Ayşe Öner’in tavsiyelerinden biri, parmağa limon sürerek bebeğe tattırmak. Bebeğin hiç bilmediği bu ekşilik, ani bir tat şoku yaşamasına neden olarak nefesini tutmasını sağlıyor. Böylece diyafram spazmı açılıyor ve hıçkırığı geçiyor. Ancak uzmanların çoğu, bebeğin sindirimine uygun olmadığı için limon suyunu tavsiye etmiyor.
  Ek gıda dönemine geçen bebeklerde hıçkırığı engellemek için kullanılan alıştırma bardağı, antikolik özellikte ve hava kanallarına sahip ve olmalı. Bu bebeğin hava yutmaz ve gaz ya da hıçkırık sorunu yaşamaz.
  Bebeklerde hıçkırık geçirmek için denenen yollardan biri de ayakların ortasına bastırmak. Bunun için bebeğinin ayaklarının ortasına 2 parmağınla bir müddet bastırmalısın. Bu bastırdığın kısımlar, hıçkırık noktasına denk geldiğinde hıçkırığın kesilmesini sağlar. Bir süre bekleyip ayak altlarına masaj yapman da işe yarayabilir.
  Adeta sihir gibi: Ağlayan Sızlayan Bebeğini Bu Stres Noktalarına Masaj Yaparak Rahatlat!

  Bebeklerde hıçkırık ne kadar sürer?
  Anne karnında bebeğin 4. ayıyla başlayan hıçkırık, özellikle doğumdan sonraki ilk aylarda sıklıkla ve sonrasında 1 yaşa kadar zaman zaman görülür.

  Hıçkıran bebek nasıl tutulmalı?
  Hıçkıran bebeği dik tutmak gerekir. Bebeğini emzirmene rağmen hıçkırmaya devam ederse sırtını belli bir süre dik tutarak kucağında sallaman faydalı olabilir.