arama

Kara Fatma(Fata Reş) İstanbul’da 1854

Kara Fatma,fatma reş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kara Fatma(Fata Reş) İstanbul’da 1854

Kara Fatma(Fata Reş) ve emrindeki askerler ile İstanbul’da olduğunu gösteren Temsili Figür -1854

kara fatma fata reş

Kara Fatma,fatma reş

Kara Fatma,fatma reş

Kara Fatma Kürtçe deyişiyle Fata Reş Maraşlı olup Sinemilli aşiretinin reisi Kara Bilal’in kız kardeşidir. Ailenin erkek üyelerinin sırayla ölmesi üzerine aşiretin başına geçen Fata Raş Hanım 1853’te Kırım Savaşı patlak verdiğinde, padişahın tüm Osmanlı tebaasına yaptığı çağırıya uyarak, 300 dolayında süvari ve piyade ile bu savaşa katılmak üzere İstanbul’a gider.

İngilizler ve Fransızlar da Osmanlı ile birlikte savaşa katıldıklarından, İstanbul, Avrupa’dan gelen askerler, yazarlar, gazeteciler, gezginler ve ressamlarla doludur. Bu nedenle, bir köylü kadının komutasında İstanbul’a gelen bu gönüllü milis birliği, hem Batılıların hem de İstanbul halkının büyük ilgisini çeker. Bunlardan biri o sırada Ayasofya’nın tamiri ile ilgilenen ünlü sanat tarihçisi Gusieppe Fossati’dir. Fossati’nin çizimleri 15 Nisan 1854 tarihli L’Illustration Journal Universel dergisi yoluyla Fransız basınında boy gösterir. Gravürün altında ‘Kara Fatima, l’héroine du Kürdistan, a’ Constantinople’ yani ‘Kürdistan kahramanı Kara Fatma İstanbul’da yazmaktadır.

Kürt Kara Fatma ,asıl ismi Fatma Seher Erden olan Cumhuriyet döneminde yaşamış Erzurumlu Kara Fatma ile karıştırılmamalıdır

Alıntıdır: http:// www . kürtler . com /2017/03/kara-fatma-fata-res-istanbulda-1854. html