arama

  Rewşan Çeliker – Kimdir

  Rewşan Çeliker Biyografi,Rewşan Çeliker kimdir,Rewşan Çeliker hakkında,Rewşan Çeliker kaç yaşında,Rewşan Çeliker facebook,Rewşan Çeliker instagram,Rewşan Çeliker twitter,Rewşan Çeliker albüm,Rewşan Çeliker şarkıları,Rewşan Çeliker sözleri,Rewşan Çeliker nereli,Rewşan Çeliker boyu kaç,Rewşan Çeliker sitesi,Rewşan Çeliker official,revsan celiker,Rewşan Çeliker kiye ,Ax Lê Wesê rewşan çeliker,Rewşan Çeliker akustik,Rewşan Çeliker  youtube
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
   Loading...

  Rewşan Çeliker Biyografi

  Rewşan Çeliker Bitlis’in Tatvan ilçesinde dünyaya gelen sanatçı Rewşan Çeliker, 13 yaşına kadar burada yaşamını sürdürdü. Aynı yıllarda şarkı söylemeye, gitar ve bağlama gibi farklı enstrümanlarla ilgilenmeye başlayan Çeliker, lise eğitimini Mersin’de bitirdi. Lisans eğitimi boyunca keman, yaratıcı drama ve tiyatro eğitimleri alan sanatçı, Ankara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Pera Güzel Sanatlar keman-viyola alanında müzik ve armoni eğitimi alan Rewşan Çeliker, birçok üniversitenin oda ve caz orkestralarında çaldı. Kurucuları arasında bulunduğu İstanbul Film Müzikleri Orkestrası’nda (İFMO) ise birçok başarılı konsere imza attı.

  Rewşan Çeliker  2014 yılında Kürtçe kadın sözlü geleneği ve müzikal bellek üzerine araştırmalar yaptığı ‘Dengên Bakûr’ (Kuzey’in Sesleri) adlı televizyon programını hazırlayıp sundu. 2017 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Oyunculuk Yüksek Lisansından mezun oldu, tezini ‘sokak deneyimi bağlamında Edith Piaf ve müzikal tiyatro’ üzerine yazdı.

  İstanbul sahnelerinin etnik ruhunu yansıtan Rewşan Çeliker’in müzikal altyapısı, çok dilli ve kültürlü disiplinlerden etkilenmiştir. Reggae, blues formları ve klasik Batı müziğinden beslenerek; Kürt ve Ermeni müziğini farklı bir ruh, solukla harmanlayan sanatçı, sahnede yarattığı enerjiyi de çalarken ve söylerken eğleniyor olmalarına bağlıyor. Çeliker repertuvar seçiminde, 1930’lu yıllara dayanan Erivan ve Bağdat Radyosu kayıtları dışında, büyük Ermeni kompozitör Gomidas Vartabed’in derlemelerinden beslenmiştir.
  Sinema ve tiyatro oyunculuk kariyeri de olan Rewşan Çeliker, aynı zamanda Kürtçe ve Türkçe pek çok sinema, belgesel ve dizi filmlerde seslendirme yaparak karakterlere can verdi. Anadolu ve Mezopotamya dillerinden şarkıları seslendirdiği ‘Horizon’ adlı rock grubunda vokal ve kemancı olarak uzun yıllar başarılı konserler gerçekleştirdi.

  Sanatçı bugünlerde müzik yaşamına akustik konserlerle devam ediyor. Son dönemde akustik ve samimi videolarıyla öne çıkan Rewşan Çeliker, bilinmeyen şarkılardan ziyade, çoğumuzun kültürel belleğinde yer alan ezgilerle, dinleyenleri keyifli bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

  Müzikseverlerin heyecanla karşıladığı canlı kayıt performanslarından oluşan şarkılarını topladığı ‘Ax Lê Wesê’ albümü; Digitalent Production etiketiyle Şubat 2018 sonu itibarıyla tüm dijital platformlarda dinleyicisiyle buluştu.