arama

Ruşen Alkar Kimdir

Rusen Alkar Kimdir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Beğen
    Loading...

Ruşen Alkar Kimdir

Ruşen ALKAR Kimdir ? 1978 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Ruşen Alkar, Genç yaşta piyanoyla ve Gitarla Tanıştı. Güzel Sanatlar Lisesi’ni okuyan Alkar, daha sonra İzmir 9 Eylül Üniversitesi’nde müzik eğitimini aldı. Aynı üniversitede Etnomüzikoloji dalında doktora çalışmasını sürdürdü. 

2005 yılından bu yana kendi besteleriyle BarışaRock, Rock-A gibi festivallerde sahne almış, Roxy Müzik Günleri ve Ankara Saklıkent müzik yarışmalarında dereceler almıştır.

Murat Yılmazyıldırım’ın ‘Gözyaşı Ağacı Seni Çağırıyor’ Simir Rudan’in ‘Bi Çiroki’ ve Bro Ömeri şiirlerinin olduğu Peşk albümlerinde vokal yapan sanatçı Sokak Sanatçıları Derneği bünyesinde faaliyet gösteren Sokak Orkestrası’yla sosyal sorumluluk odaklı etkinliklerde, üniversite şenliklerinde ve sokakta performans sergilemiştir.

Ruşen Alkar grubuyla birlikte beste çalışmalarının yanında jazz, rock, etnik öğeler taşıyan çok dilli, türler arasında gezinen bir repertuarla İzmir’de çeşitli mekanlarda düzenli sahne almıştır.

Ruşen Alkar Profesyonel müzik kariyerine 2005 yılında başladı.

Ruşen Alkar ilk albümü Sebr’i yayımladı.

Ruşen Alkar ikinci albümü Hêdî Hêdî’yi 2019.da yayımladı.

Bu albüm, çağdaş müziğin saygın ve üretken ismi, besteci/aranjör Şevket Akıncı prodüktörlüğünde hayata geçirildi.

Türkçe karşılığı ‘Yavaş Yavaş’ olan Hêdî Hêdî, post punk, ambient, çağdaş caz, krautrock ve funk gibi stillerin geleneksel Kürt müziği ile karıştığı, yerel ile şehir hayatı ritminin iç içe geçerek melezleştiği bir albüm.

Umutlu bir karanlığın yanında coşkulu bir hüzün de içeriyor Hêdî Hêdî. Ruşen Alkar’ın son derece özgün yorumu, Şevket Akıncı’nın güçlü aranjmanlarıyla birleşerek ortaya cesur ve davetkâr bir tavır koyuyor. Dinleyiciyi bireysel ve melankolik bir var oluş ihtimaline götürüyor.

HÊDÎ HÊDÎ /Yavaş Yavaş / Şarkısını Dinleyin