arama

Sevgi Duvarı Şiir Sözleri Can Yücel

Sevgi Duvari Siir Sozleri Can Yucel
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin
 • Beğen
  Loading...

Sevgi Duvarı Şiir Sözleri Can Yücel

Sen miydin o yalnızlığım mıydı yoksa,
kör karanlıkta açardık paslı gözlerimizi,
dilimizde akşamdan kalma bir küfür,
salonlar piyasalar sanat sevicileri,
derdim günüm insan içine çıkarmaktı seni,
yakanda bir amonyak çiçeği,
yalnızlığım benim sidikli kontesim,
ne kadar rezil olursak o kadar iyi….

kumkapı meyhanelerine dadandık,
önümüzde altınbaş altın zincir fasulye pilakisi,
aramızda görevliler ekipler hızır paşalar,
sabahları açıklarda bulurlardı leşimi,
öyle sıcaktı ki çöpçülerin elleri,
çöpçülerin elleriyle okşardın beni,
yalnızlığım benim süpürge saçlım,
ne kadar kötü kokarsak o kadar iyi…

baktım gökte bir kırmızı bir uçak,
bol çelik bol yıldız bol insan,
bir gece sevgi duvarını aştık,
düştüğüm yer öyle açık seçik ki,
başucumda bir sen varsın bir de evren,
saymıyorum ölüp ölüp dirilttiklerimi,
yalnızlığım benim çoğul türkülerim,
ne kadar yalansız yaşarsak o kadar iyi…

Can Yücel

Can Yücel Kimdir Biyografi

 

Can Yücel 21 Ağustos 1926, İstanbul –  12 Ağustos 1999  modern Türk şairidir.

Kullandığı kaba ama samimi dil ve bariton sesi ile okuduğu Türk şiirinde farklı bir tarz yaratmıştır.

Can Yücel Hayatı

1943 yılında, yakın dostu ve Ankara Atatürk Lisesi’nden sınıf arkadaşı Gazi Yaşargil ile birlikte yurt dışı eğitim bursu kazandığı halde, babası, dönemin Millî Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ” Bakan, kendi oğluna torpil yaptı derler” diyerek karşı çıktı, söylendi. Gazi Yaşargil, bu bilginin doğru olmadığını, ikisinin de ailelerinin imkânlarıyla yurt dışına gittiklerini açıkladı. Ankara ve Cambridge üniversitelerinde Latince ve Yunanca okudu. Çeşitli elçiliklerde çevirmenlik, Londra’da BBC’nin Türkçe bölümünde spikerlik yaptı. Askerliğini Kore’de yaptı. 1958’de Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Bodrum ve Marmaris’te turist rehberi olarak çalıştı. Ardından bağımsız çevirmen ve şair olarak yaşamını İstanbul’da sürdürdü. 1956 yılında Güler Yücel ile evlendi. Bu evlilikten iki kızı (Güzel ve Su) ve bir oğlu (Hasan) oldu.

Son yıllarında Eski Datça’ya yerleşti ve her hafta Leman, her ay Öküz dergilerinde yazıları ve şiirleri yayımlandı. 1996 yılında kurulan Emek Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı. Şairin “Hava döndü” şiiri EMEP’in parti marşı olarak kullanılmaktadır. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`e hakaretten de yargılanan Yücel, 18 Nisan 1999 seçimlerinde Özgürlük ve Dayanışma Partisi`nin İzmir 1. sıra milletvekili adayı oldu. 12 Ağustos 1999 gecesi ölen şair, çok sevdiği günebakan çiçekleriyle uğurlanarak Datça’ya defnedildi.

Can Yücel Sanat Hayatı

Can Yücel, 1945-1965 yılları arasında YeniliklerBeraberSeçilmiş HikayelerDostSosyal Adalet`, Şiir SanatıDönemAntİmece ve Papirüs adlı dergilerde yazdı. Daha sonraları Yeni DergiBirikimSanat Emeği`, Yazko Edebiyat ve Yeni Düşün dergilerinde yayımladığı şiir, yazı ve çeviri şiirleri ile tanınan Yücel, 1965`ten sonra siyasal konularda da ürün verdi. 12 Mart 1971 döneminde Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hapse mahkûm oldu. 1974’te çıkarılan genel afla dışarı çıktı. Dışarı çıkışının ardından hapiste yazdığı Bir Siyasinin Şiirleri adlı kitabını yayımladı. 12 Eylül 1980 sonrasında müstehcen olduğu iddiasıyla “Rengahenk” adlı kitabı toplatıldı.

1962’de İngiltere’deyken, 1709 yılından kalma, Latin harfleriyle taş baskısı olarak basılmış bir Türkçe dilbilgisi kitabı bulması geniş yankı uyandırdı.

Can Yücel, taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkati çekti. Can Yücel’in ilham kaynakları ve şiirlerinin konuları; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duygulardır. Şiirlerinin çoğunda sevdiği insanlar vardır. ‘Maaile’ şairin kitaplarından birine koyduğu bir ad. Can Yücel için ailesi çok önemlidir: eşi, çocukları torunları, babası.. Bu insanlarla olan sevgi dolu yaşamı şiirlerine yansımıştır. ‘Küçük Kızım Su’ya’, ‘Güzel’e’, ‘Yeni Hasan’a Yolluk’, ‘Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim’ bu sevgi şiirlerinden bazılarıdır.

Can Yücel ayrıca Lorca, Shakespeare, Brecht gibi önemli yazarların oyunlarından çeviriler yaptı. Shakespeare çevirileri (HamletFırtına ve Bir Yaz Gecesi Rüyası) aslına bağlı kalmayan, eserleri topluma aktarma amacıyla yaptığı çevirilerdir. Shakespeare’in ünlü ‘to be or not to be’ sözünü ‘bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin’ şeklinde Türkçeleştirmiştir. 1959’da ilk baskısı yayımlanan ‘Her Boydan’ adlı kitabında dünya şairlerinin şiirlerini serbest ama çok başarılı bir biçimde Türkçeye çevirmiştir.

12 Ağustos 1999 tarihinde vefat eden Yücel’in cenazesi dönemin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın katkıları ile Datça’ya getirildi ve 17 Ağustos 1999 tarihinde 1999 Gölcük depreminin meydana geldiği tarihte defnedildi. Ölüm yıldönümlerinde anma törenleri, “şarap” içiliyor gerekçesi ile Datça Belediyesi tarafından yapılmadı. Mekanım Datça Olsun” isimli bir kitap yazması ve yayınlaması nedeniyle, mezarı Datça şehrine defin edilen Yücel’in mezarı, Datça’da adına tören düzenlenmemesi ve başka yerlerde yapılan törenler nedeniyle yıkıma uğratıldı ve mezar taşı parçalandı Mezarı yakınında bulunan “Can Evi” isimli alan ise, bu yıkımın ardından kapatıldı. 

Can Yücel Eserleri

 1. Yazma (1950)
 2. Her Boydan (1959-Çeviri Şiirler)
 3. Sevgi Duvarı (1973)
 4. Bir Siyasinin Şiirleri (1974)
 5. Ölüm ve Oğlum (1975)
 6. Şiir Alayı (1981, ilk dört şiir kitabı)
 7. Rengâhenk (1982)
 8. Gökyokuş (1984)
 9. Beşibiyerde (1985, ilk beş şiir kitabı)
 10. Canfeda (1985)
 11. Çok Bi Çocuk (1988)
 12. Kısa Devre (1990)
 13. Kuzgunun Yavrusu (1990)
 14. Gece Vardiyası Albümü (1991)
 15. Güle Güle-Seslerin Sessizliği (1993)
 16. Gezintiler (1994)
 17. Maaile (1995)
 18. Seke Seke (1997)
 19. Alavara (1999)
 20. Mekânım Datça Olsun (1999)
 21. En Uzak Mesafe
 22. Benim Adım Firuzansa Ne Olayım.
 23. Cazcı firuzan (1997)
 24. Hotuhların dramı
 25. Biraz alıştım
 26. Bördübet’ten Sedir Adası’na
 27. Yüz Kitabı Şiirlerimden Seçmeler (2010)
 28. Yaprak Dökümü

Can Yücel Şiirleri